Pondělí, 5 prosince, 2022
aktualne

Nepodceňujte sílu spánku. Délka odpočinku je přímo úměrná vašemu věku

Vědci, jakož i doktoři, se shodují na tom, že neexistuje žádný jednotný čas, který by určil, kolik hodin spánku je potřebných. Každé lidské tělo...
PR článek

Mohlo by Vás zajímat

Jak si doma připravit dobrou kávu?

Dobrá káva dělá den. Pochutnat si na šálku kofeinového životabudiče ale nemusíte jenom v kavárnách, kouzlit můžete i doma. Ať už dáte šanci automatickým či kapslovým kávovarům, anebo se najdete spíše v alternativnějších postupech pro přípravu kávy, budete si moct užít svůj kávový rituál kdykoliv na něj dostanete chuť. Potřebujete k tomu jen tři věci. Víte jaké?

Pro kvalitní šálek kávy nemusíte daleko. Kromě kávovaru nebo konvičky budete potřebovat jen zrnkovou kávu a mlýnek. Všechno ostatní už pak závisí jen na vašich chutích. Někdo preferuje našlehanou mléčnou pěnu, někdo dává přednost silnému espressu. Výhodou je, že si můžete najít ten svůj ideální způsob přípravy a to i na základě ceny. Na výběr máte automatické kávovary za několik (desítek) tisíc i moka konvičky za pár stovek.

Vybírat můžete také různé druhy kávy, které se vyznačují rozdílnými vlastnostmi. Kromě klasických upražených zrn si můžete dopřát i zelenou kávu, která pražením neprošla. Díky tomu si zachovala některé prospěšné složky i vyšší množství kofeinu.

Zrnková vs. mletá káva: Která je lepší?

Narazit můžete už při prvním kroku a sice jakou kávu vlastně pořídit. Můžete si ušetřit práci a koupit si přímo mletou. Na druhou stranu pro výslednou chuť je mletá káva poměrně velký nepřítel. Mletí totiž výrazně snižuje životnost kávy a daleko rychleji mizí žádané aroma. Výsledná chuť i vůně tak nebude tolik výrazná. Navíc je potřeba kávu dobře skladovat, protože má obecně tendence do sebe vtahovat další pachy. Větší úspěch vám zajistí čerstvé namletí upražené kávy. Pomůže vám s ním elektrický nebo ruční mlýnek na kávu. Zabere to sice více času, na druhou stranu si tak můžete vytvořit příjemný kávový rituál, který nastartuje váš den. 

Automatické kávovary a kapsle

Pokud už jste si našli svou ideální značku kávy, která vám vyhovuje intenzitou i chutí, je potřeba se posunout zase o kus dál. Připravit si kávu můžete jednoduše stisknutím tlačítka automatického kávovaru, který veškerou další práci udělá za vás. Jeho nevýhodou je vyšší cena, na druhou stranu se ovládá pohodlně a téměř bez starostí. Stejně jednoduše můžete připravit kávu v kapslových kávovarech, které jsou podstatně levnější, nicméně samotné kapsle se vám v čase mohou prodražit. Otázkou je také ekologická stránka jednorázových kapslí a jejich recyklace.

Káva bez elektřiny i na cesty

Pokud si chcete vychutnat rituál přípravy a máte raději kávu bez mléka, i pro vás najdete celou řadu způsobů její přípravy. Jedním z oblíbených a velmi jednoduchých pomocníků je frenchpress –⁠ konvička, do které nasypete mletou kávu, zalijete horkou vodou a stlačíte píst se sítkem tak, aby se sedlina oddělila od vody. Vybírat si můžete i italskou moka konvičku, chemex nebo v60, kde si připravíte výtečnou filtrovanou kávu.

Latest Posts

PR článek

Nejnovější články